Bartın Turizm - Kurucaşile Hakkında Bilgi - Kurucaşile Resimleri - Kurucaşile Fotoğrafları - Tekkeönü - Kurucasile

Muzaffer CELLEK Yeni Yazı: Deneme

  Bartın Hakkında
  Bartın Tarihi
  Bartın Çevresi
  Bartın ve Turizm
Amasra
Çakraz
Güzelcehisar
İnkumu
Kurucaşile
Mugada
Ulus
Otel - Pansiyon
  Btv & Radyo Canlı
  Bartın Kültürel
  Fotoğraf Albümü
  Bartın Üniversitesi
  Bartın Videoları
  Bartın Haritaları
  Sel Afetleri
  Muzaffer Cellek
  Bartın Canlı Yayın
  Bartın Haberleri
  Bartın Medyası
  Cenaze İlanları
  Valilik - Belediye
  Canlı Chat - Sohbet
  İletişimKuzeyinde Karadeniz, güneyinde Bartın, doğusunda Cide ve batısında Amasra ilçeleri bulunmaktadır. İlçenin rakımı deniz seviyesinden 1500 metreye kadar çıkmaktave arazi eğimi % 50'dir. İlçenin kuzeyi Karadeniz, güneyi Küre Dağları bir uzantısı olan Karadağ, Kayaardı ve Karsaduran dağları ile çevrilidir olup zeytin ve sandal burunları ile sınırlanan koylar üzerinde kurulmuştur.


Karaman Meydan köyleri arasında fok balıklarına mahsus 10x10x10 ebadında kıyı mağarası vardır. 159 km²'lik yüzölçümünün %40'ı ormanlarla çevrili olan ilçede tarım alanı yok denecek kadar azdır. İlçede tipik Karadeniz iklimi hakim bulunmaktadır. Buna göre kışları soğuk ve yağışlı yazları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.


Kurucaşile, Bartın'ın 62 km. kuzeydoğusunda, Zeytin ve Sandal burunlarıyla sınırlanan şirin bir kasabadır.Batı Karadeniz sahilinde 1965 yılında Devlet Kara Yolları tarafından yaptırılan ve 1974 yılında asfalt ile kaplanan, 010 nolu karayolu üzerinde, zengin doğa güzelliklerine sahip bir kıyı kasaba görünümündedir.


İlçe merkezinde yerleşik üç mahalle ve bir merkez muhtarlığı bulunan Kurucaşile, Merkez Belediye Teşkilatından başka çevresinde belediye yoktur.Çoğunluğu orman içi köyle olmak üzere ilçeye bağlı 27 köyü bulunmaktadır.Karadeniz sahilinin doğal yapısına uygun olarak Bartın Kurucaşile sahil yolu da çok engebeli ve kıvrımlarla (virajlarla) dolu bir yoldur.Bu yol üzerinde 10 köy vardır.


Elektriği, yolu ve içme suyu olmayan köyü yoktur.Köy yollarının tümü stabilize kaplamadır.Bazı köylerin alt yapısı olmadığı için yollarının zaman zaman heyelanlar nedeniyle bozulduğu görülmektedir.Kuzeyinde Amasra ve Karadeniz, Doğusunda Cide, Batısında Amasra, Güneyinde Bartın' ın Arıt nahiyesi ile çevrili olan Kurucaşile' nin yüzölçümü 159km² dir. Topraklarının %40'ı ormanlarla kaplıdır.Arazi yapısı engebeli olup, tarıma elverişli toprakları azdır.


  KURUCAŞİLE TARİHİ

Bölgede ilk olarak Hititler döneminde yaşayan Pala ve Kaşkalar'ın yaşadığı, sonraları Fenikeliler, Karyalılar ve Akalar dır. M.Ö. 306 yılında Kurucaşile'de Kromna medeniyeti yer alır. İlçenin o dönemdeki adıda buradan gelmektedir. Kromna Anadolu’nun Paflogonya bölgesinde Karadeniz'in kıyısında kurulmuş bir eski çağ kentidir. İyon, Lidya, Pers, Amastrist, Pontus, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan Kurucaşile 1460 yılında artık bir Osmanlı kenti olacaktır. Cumhuriyetimizin ilanından 1957 yılına kadar Bartın İlçesine bağlı nahiye olarak kalan Kurucaşile, 19 Haziran 1957 yılında çıkarılan bir kanunla İlçe olmuş ve Zonguldak İline bağlanmıştır. 1991 yılında Bartın’ın İl yapılmasıyla beraber Bartın’ın İlçesi olmuştur.  2010 EYLÜL - KURUCAŞİLE FOTOĞRAFLARI

  KAPISUYU KÖYÜ


Kurucaşile ilçe merkezine 3 Km uzaklıktaki Kapısuyu Köyü'nde bulunan bu plaj yaklaşık 1 kilometrelik doğal kumsalıyla Kurucaşile’liler kadar çevre il ve ilçelerden gelen insanlar tarafından da rağbet edilmektedir.Yüzme için güvenli sığ bölümleri de olan Kapısuyu plajında kalmak isteyenler için iki adet pansiyon ve bir de lokanta bulunmaktadır.


  TEKKEÖNÜ


Ülkemizin adını duyuramamış koylarından biriside "Tekkeönü" dür.Karadeniz'in Marmaris'i olma durumundadır.Doğa güzellikleri bilinçsizce henüz tahrip edilmeyen ender turistlik yerlerden biridir.Burası ilk kez görenleri gerçekten büyülüyor, tüm Karadeniz'de olduğu gibi yeşilin her tonunu, denizin masmavisini aramaya gerek olmayan görülmeye değer bir turizm beldesi.


Tekkeönü ayrıca yüzyıllardır "Tekne ve Yat" yapımcılığı yönünden de ününü dünyaya duyuran bir küçük gemi inşa sanayi beldesidir.2000 nüfusu bulunan bu küçük yerleşim merkezinde yaklaşık 25 adet gemi yapım yeri, tersanesi bulunmaktadır.
Fotoğraflar Bartin74.Net , Kapisuyu.Net , Yerelnet.Org.Tr , Kurucasile74.Net ve Diğer Kaynaklara Aittir

[ Açılış Sayfası Yap ] - [ Favorilere Ekle ] - [ Arkadaşına Gönder ] [ Yukarı Çık ]