Ulukaya Hakkında Bilgi ve Ulukaya Fotoğrafları - Ulukaya Şelalesi

Muzaffer CELLEK Yeni Yazı:

  Bartın Hakkında
  Bartın Tarihi
  Bartın Çevresi
  Bartın ve Turizm
Amasra
Çakraz
Güzelcehisar
İnkumu
Kurucaşile
Mugada
Ulus
Otel - Pansiyon
  Btv & Radyo Canlı
  Bartın Kültürel
  Fotoğraf Albümü
  Bartın Üniversitesi
  Bartın Videoları
  Bartın Haritaları
  Sel Afetleri
  Muzaffer Cellek
  Bartın Canlı Yayın
  Bartın Haberleri
  Bartın Medyası
  Cenaze İlanları
  Valilik - Belediye
  Canlı Chat - Sohbet
  İletişim

  ULUKAYA KANYONU VE ŞELALESİ


Ulukaya Köyü


ULUS İçesine 17 km. uzaklıkta ve Ulukaya köyü'nün doğu yönünde olan şelale Ulus Çayı üzerindedir. Şelale 10 M. genişliğinde bir kaya oyuğu içinden çıkan suyun, 20 M. yükseklikten düşmesiyle oluşmaktadır. Ulus çayına dökülen ve 30-40 M. genişliğinde bir gölet oluşturan suyun debisi 200-250 lt/sn’dir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 Km, yüksekliği 35 M.’dir.
 


Şelalenin suyu yaz aylarında ne kadar azalsada hiç kuruduğu görülmemiştir. Şelalenin kış aylarında suyu armakta olup debiside buna paralel yükselmektedir.
 


Şelale bir konyonun içinden çıkmakta olup bu kanyon yaklaşık olarak 1 km uzunluğundadır. Konyonda yarım tünel şeklinde Drahna ile ulaşımı sağlamak için 1962 yıllarında yabancılar tarafından yol açılmıştır. Bu yolun yapımında kayaları parçalamak için dinamit kullanılmıştır. Yolun yapımında köyde yaşayan vatandaşlarımızda çalışmış olup yolun yapımı 1964 yılında bitmiş ve açılışıda bu yılda yapılmıştır. Yolun yapımı sırasında parçalanan kayalar çayı doldurmuş ve kış ayında yaşanan sel ile bazı büyük taşlar köyün içine kadar gelmiştir. Şu anda halen bu taşlar köyün içindedir. Tabi bu kayalar balıklarada zarar vermiştir. Birçok balık o yıllarda zarar görmüş ve yok olmuştur.


Fakat şu anda ise balık açısından Alabalık, tatlı su balığı, yengeç, kayabalığı gibi canlılar çayda yaşayabilmektedir. Ayrıca su yılanlarıda çaylarda yaşayabilmekte olup bunun yanında kurbağalarda çaylarda yaşamaktadırlar. Farklı olarakta derelerde de su semenderleri-kurbağalar-yılanlaryaşamakta olup yaz aylarında suların çekilmesi ile bu canlılarda ölmekte olup kışın gelmesi ile tekrardan görülmektedir.
 
 
Köyde yaşayan insanlar içme suyu ihtiyaçlarını ise kanyonun girişindeki kayanın dibinden çıkan kaynak suyundan karşılamaktadır. Birde şelalenin hemen yanında bulunan fakat az miktarda çıkan su kaynağınıda içme suyu olarak kullanmaktadırlar.
 
Şelalenin Ulukaya Köyü sınırları içinde bulunması nedeniyle adı da Ulukaya Şelalesi veya çağlayanı olarak anılmaktadır. Şelaleden akan suyun bir kısmı Ulus ilçesine kadar döşenin bir boru hattı ile Ulus ilçesine kadar gitmektedir.
 
Heryıl yerli ve yabancı turistler şelaleyi görmek için bu köye gelmektedirler. Üzülerek söylemek gerekirse gelen yerli ve yabancı turistler konaklamak için yer bulamamakta ve gelenlerin ise günü birlik gelip gitmektedir. Bu sorunun çözülmesi için tüm iş adamlarımızı bu bölgeye yatırıma çagırıyoruz.  Mustafa Çetinkaya  - Ulukaya Şelalesi Fotoğrafları


  2009 Yılı  - Ulukaya Şelalesi Panoramik Fotoğrafları


Fotoğraflar ve Bilgiler Mustafa Çetinkaya 'ya Aittir.
( Ulukayakoyu.COM )

[ Açılış Sayfası Yap ] - [ Favorilere Ekle ] - [ Arkadaşına Gönder ] [ Yukarı Çık ]