Arıt Sel Afeti, Bartın Sel Afeti - İnkumu Sel Afeti - Kozcağız Sel Afeti - Bartın Sel Afetleri - Saltukova Sel Afeti

Muzaffer CELLEK Yeni Yazı:

  Bartın Hakkında
  Bartın Tarihi
  Bartın Çevresi
  Bartın ve Turizm
Amasra
Çakraz
Güzelcehisar
İnkumu
Kurucaşile
Mugada
Ulus
Otel - Pansiyon
  Btv & Radyo Canlı
  Bartın Kültürel
  Fotoğraf Albümü
  Bartın Üniversitesi
  Bartın Videoları
  Bartın Haritaları
  Sel Afetleri
  Muzaffer Cellek
  Bartın Canlı Yayın
  Bartın Haberleri
  Bartın Medyası
  Cenaze İlanları
  Valilik - Belediye
  Canlı Chat - Sohbet
  İletişim


Bartın, Türkiye'nin en çok yağış alan Batı Karadeniz Bölgesindedir.Hemen her mevsim bol yağış alır.Dağlardan gelen yağmur suları Bartın ırmağı ve kolları ile Karadeniz'e dökülür Bartın tarihi boyunca defalarca sel felaketine uğramıştır.Bu, genellikle nehir taşmaları şeklinde oluyordu; en fazla köprüler kapanır; ırmak kenarlarında taşmalar olurdu. Fakat, 1991 Kozcağız Merkez 'de , 1998 Mayıs'ında Bartın-Merkez'de, 2004 Ağustos'unda Bartın İnkumu' nda, 1998 Mayıs'ında Zonguldak Saltukova'da ve son olarak 2009 Temmuz'unda Bartın Merkez ve Arıt'ta yaka seli şeklinde oldu.  
 


1998 - Bartın - Kemerköprü

1998 - Bartın - Asma Köprü Sular Altında

Merkez de meydana gelen selafeti sokakların %70' ini sular altında bıraktı.Bir çok ev zarar görürken, Bartın maddi ve manevi yönden büyük yara aldı.  
 


2004 - İnkumu - Sağ Taraf 3 Nolu Sokak

2004 - İnkumu - Sel Suları 50 cm Çamur Bıraktı

İnkumu'nda meydana gelen sel ise, 3-4 saatlik çok şiddetli yağmurun dağdaki su yollarını taşırmasıyla meydana geldi.Bütün sokaklar sular altında kaldı, heyelanlar oldu, İnkumu'na 2 gün su ve elektrik verilemedi.Ağustos ayı gibi turistik açıdan çok önemli bir dönemde böyle bir vakanın meydana gelmesi İnkumu'nu turistik açıdan zarara uğrattı.


1998 - Saltukova - Cadde Sular Altında

 
1998, 20 Mayıs Çarşamba gececi Saltukova: Günlerden beri yağan yağmurun birikmesiyle, Bartın ve Devrek'ten gelen sel, Saltukova'daki Filyos Irmağının üstünde bulunan köprüyü hedef aldı. Buraya bağlı olan sahil yolu bir baraj gibi şehri kuşattığından, köprü tıkanmıştı ve taşmaya başladı. Bu bir ilkdi ve kimse suların yükseleceğini tahmin bile edemiyordu. Ta ki sular 50 cm. çıkıncaya kadar... Ama iş işten geçmişti... Herkes canını kurtarmaya çalışıyordu... Nitekim su seviyesi 3 metreyi bulmuştu, iş yerleri, evler ve arabalar sular altında kalmıştı. Zarar çok büyüktü... Askeriyenin yardımı ile mahsur kalanlara helikopter ve botlarla yiyecek ve içecek dağıtılmıştı. Kısa zamanda gelen yardım konvoyları, ambulans, buldozer, jenarotör, iş makinaları,kamyonlarla yiyecek ve ıçecekler Saltukova'ya gelmişti.
 

2009 - Arıt - Sel Taşkını
 
Arıt'ta ise12 Temmuzdan itibaren yağmaya başlayan sağnak yağmur, 14 Temmuz itibariyle toprağın yağmura doymasıyla sel tehdidi oluşturmaya başladı. 14 Temmuz akşamı yoğunlaşan yağış toprağında doymuş olmasınyla dere yatağında su seviyesinde ciddi yükselmeye neden oldu. 15 Temmuzun ilk saatlerinde kesilen yağmurdan sonra dere yatındaki su seviyesi tekrar düştü. Fakat sabahın ilk saatleriyle tekrar şiddetlenen yağışla  dere yatağındaki su seviyesi tekrar yükseldi ve taşma noktasına geldi. Şehir merkezi dışında dere yatağında ara ara taşkınlar oluştu. Eğer yarım saat veya bir saat daha yağsaydı 2002 selinden farksız sel tehlikesiyle karşı karşıya kalırdık.


2009 - Bartın Merkez
 
Bartın'da 14 Temmuz 2009 gece yarısından itibaren başlayan ve her geçen saat etkili olan kuvvetli yağmur yağışı sebebiyle kent merkezinde bir çok ev ve işyerini su bastı. Yollarda su birikintileri oluşurken, bir çok yerde su seviyesinin yüksekliği 20 santimetreye kadar ulaştı. Sağanak yağış nedeniyle logarların tıkanması sonucu Bartın kent merkezini su bastı. Kent merkezindeki sokak ve caddelerdeki su seviyesi 20 santimi geçiyor. Sosyal Güvenlik Merkezi İl Müdürlüğü ve Valilik Konağı binalarının bulunduğu bazı sokak ve caddelerdeki su seviyesi 30 santimetreye kadar ulaştı. Cadde ve sokaklarda nehirleri andıran görüntülere rastlandı.

Bartın Merkez ve İnkumu Sel Fotoğrafları Bartin74.Net 'e, Saltukova Fotoğrafları Saltukova.Net 'e, Kozcağız Fotoğrafları Kozcagiz.Net 'e ve Arıt Sel Fotoğrafları Arit.Gen.TR 'ye Aittir.

 

[ Açılış Sayfası Yap ] - [ Favorilere Ekle ] - [ Arkadaşına Gönder ] [ Yukarı Çık ]